Континуирани простор за сучељавање мишљења
Kontinuirani prostor za sučeljavanje mišljenja
A véleményszembesítésnek szentelt kontinuális tér
11.04.2016.

Nyolcszázmillió dinár az Y-ágra

Nyolcszázmillió dinár az Y-ágra
Kern Imre: Még a nyáron elkezdhetik Szabadkán, a zombori út és az autópálya közötti szakaszon az építőmunkálatokat
Április végén konkretizáljuk majd, hogy a költségvetésben előirányzott 197 millió dinárt milyen formában fogjuk elkölteni. Az Y-ág tervezési, illetve kivitelezési munkálatai mellett függőben van egy bizonyos összeg kifizetése is a régi kivitelezőnek, a Putevi Užicének. Mivel ez a tárgy bírósági eljárásban van, annak függvényében használjuk majd a rendelkezésre álló pénzt, hogy a bíróságon születik-e esetleg peren kívüli megállapodás a minisztérium és a Putevi Užice között. Bírósági per esetén az elkövetkező két évben biztosan nem kerül sor erre a kifizetésre. Ezért gyakorlatilag az egész összeg a rendelkezésünkre áll majd, amelyet az építkezésre fordíthatunk – emelte ki Kern Imre, az építési, beruházási és közlekedési minisztérium államtitkára a tízes közlekedési folyosó északi részének, a kelebiai határátkelőtől az autóútig vezető, az úgynevezett Y-ágnak a munkálatairól, amelyeknek már most tavasszal folytatódniuk kellett volna, de még mindig váratnak magukra.
• A régi kivitelező, a Putevi Užice nagyon nehéz helyzetben van, valószínűleg nem tudja folytatni a munkálatokat.
– Az a szerződés gyakorlatilag felbontottnak tekinthető, hiszen már 4 éve nem történik semmi az építőhelyen. Mi bírósági úton kérjük a szerződés felbontását, illetve a késés, valamint a munka el nem végzése miatt a kötbér megfizettetését. Ezenkívül magánszemélyek pert indítottak és nyertek meg a minisztérium ellen, a kivitelező ugyanis nem végezte el a kialakított ideiglenes homokbányák rekultivációját. A keletkezett mezőgazdasági kár miatt a minisztériumnak több tízmillió dinárt kell kifizetnie magánszemélyeknek. Természetesen ezek a kártérítések nem a beruházót, hanem a kivitelezőt terhelik, így ez is a perben megfogalmazott követelés részét képezi. Így összesen több mint egymillió dinár a követelésünk a Putevi Užice felé. Bár az is igaz, hogy ők is folytatnak pert a minisztérium ellen, az ő követelésük is egymillió dinárról szól. De majd meglátjuk, kinek ad igazat a bíróság. Tény és való, hogy ők nem végezték el a munkát, nem teljesítették a szerződésben vállalt kötelezettséget.
• Ha a bíróság nem hoz a minisztérium számára kedvező döntést, vagy semmilyen döntés sem születik ebben az évben, akkor az idén sem kerül sor az építkezés folytatására?
– Új közbeszerzési pályázatot kell kiírnunk a tervezésre és a kivitelezésre is. A hat évvel ezelőtt megkötött szerződések gyakorlatilag elavultak. Az árak is változtak. Vagyis új közbeszerzési pályázat kiírására van szükség.
• A hat évvel ezelőtt elvégzett munkálatokat is ma már felemésztette az idő. Az új kivitelezőnek mindent újra kell majd kezdenie?
– Nem kell mindent újra kezdeni, de a régi kivitelező ellen indított per részét képezi az is, hogy nem védték meg kellőképpen az elvégzett munkálatokat, ezért az időjárás és más hatások által megváltozott az eddig elkészült szakasz állapota.
• Az Y-ág építkezésekor gondot jelentett az is, hogy a földterületek kisajátítása sem zárult még le, és a tervezéssel is gondok voltak.
– Tudomásom szerint három parcella van még függőben. De ez nem akadályozza az építkezés folyamát. Ami pedig a terveket illeti, a szükséges tervdokumentáció a rendelkezésünkre áll, kivételt képez a szükséges négy körforgalom terve: a békovai úttal, a régi E-5-ös úttal, a zombori úttal való kereszteződésnél, illetve a kelebiai útra való csatlakozásnál. Ezek tervezése folyamatban van, nem készült még el. Illetve még egy felüljárót kell megtervezni, később kivitelezni, mégpedig a Szabadka–Baja-vasútvonal felett.
• Mikor kezdődhetnek el a munkálatok?
– Valamikor a nyár közepe felé kezdhetjük el a munkálatokat, legkésőbb őszre. A Zimony–Borča, vagyis a Mihailo Pupin hídra 600 millió dinárt irányoztak elő erre az évre. Ezt a pénzt azonban más forrásból, Belgrád város költségvetéséből fizették ki végül. Így a minisztérium a megbeszéléseknek köszönhetően a hídra szánt pénzt szintén az Y-elágazásra fordíthatunk majd. Ez megközelítőleg 5 millió euró, ebből számításaink szerint be lehetne fejezni az autópálya és a zombori út közötti szakaszát. Mivel a zombori út és az autópálya közötti szakaszon több minden elkészült már, így ezt a szakaszt 4-5 hónap alatt be is lehet fejezni, vagyis már az idén át lehetne adni a forgalomnak, azzal a feltétellel, hogy még júniusban elkezdődjenek a munkálatok. Ezután a következő évre maradna a zombori út és a kelebiai hátárátkelő közötti szakasz, aminek előfeltétele, hogy biztosítani tudjuk a jövő évi költségvetésből a szükséges pénzeszközöket. Készül már a 2017–2018-as költségvetés beruházási része, amelybe belefoglaltuk még azt az összeget is, amelyre nem számíthattunk, és amely át lesz csoportosítva a Mihajlo Pupin híd és a hozzá tartozó úthálózatra tervezett összegből. Ha ez az összeg már az idén a rendelkezésünkre fog állni, amire jó esély van, akkor egy évvel korábban elkészül az út. Így például Szabadkán az ipari zónából hamarosan nem a városon keresztül szállítanák a teherautók az árut, hanem az Y-ágat használva az autópályán végezhetnék a szállítást Belgrád, illetve Horgos–Szeged irányába.
Sikerült lebontani a megfizettető kapukat Királyhalmánál, így a horgosi határtól egészen a kelebiai határátkelőig nem lesz autópályadíj-megfizettetés. Még két évvel ezelőtt úgy volt, hogy ezek is útdíjas szakaszok lesznek. Ezt sikerült megváltóztatnunk, ami azért fontos, mert ha útdíjmegfizettetés lenne az Y-elágazásnál, illetve az autópályán Horgos és Palics, illetve Horgos és Szabadka két elágazása között, akkor félő, hogy a teherautók inkább a régi utat használnák, nem pedig az autópályát. Így a fizetőkapu a békovai csomópontban épül majd meg, a tervek szerint októberben, novemberben. Így a békovai elágazástól egészen Belgrádig fizetős lesz az autópálya.
(Miklós Hajnalka, Magyar Szó, 2016. április 9.; a fényképek szerzője Ótos András; http://www.magyarszo.com/hu/3021/gazdasag/144413/Nyolcszázmillió-dinár-az-Y-ágra.htm)